907komentárov

Ako na správne skladovanie potravín v chladničke?

Nie je žiadnym tajomstvom, že žijeme v dobe, v ktorej sa každý snaží čo najviac ušetriť. Jednou z finančne najnáročnejšou miestnosťou v domácnosti je práve kuchyňa, do ktorej sa denne nakupuje množstvo potravín. Tie sú následne uložené do chladničky často nesprávnym spôsobom. Práve z tohto dôvodu prichádza k znehodnoteniu ich kvality či dobe čerstvosti, čím je spotrebiteľ prinútený nakupovať častejšie. Ako uložiť správne potraviny v chladničke?

Najvyššia polička v chladničke

Starostlivé rozmiestnenie potravín v chladničke ovplyvňuje nielen jej stav, ale aj zápach a celkovú teplotu v nej. Keďže podľa fyzikálnych zákonov teplo stúpa hore, aj Vaša chladnička má teplotu v poličkách odlišnú podľa jej umiestnenia. V praxi to teda znamená, že na najvyššej priečke je teplota najvyššia a naopak, na najnižšej priečke sa teplota pohybuje v nízkych stupňoch Celzia.

Do najvyššie položenej poličky vo Vašej chladničke patria všetky potraviny, ktoré sú uvarené, poprípade čerstvo otvorené, teda napríklad konzervy. Teplota okolo 8°C ich udrží v dostatočnom chlade k tomu, aby mohlo prísť neskôr k ich priamej konzumácii. Varené jedlo však do chladničky v žiadnom prípade nepatrí, pokiaľ je ešte stále horúce. Jeho unikajúca teplota by mohla narušiť celkovú klímu v chladiacom priestore a poškodiť tak ďalšie potraviny.

131366570_062a0e9191
Photo credit: Francisca Bravo / Foter / CC BY-NC-ND

Stredná polička v chladničke

Stredná priečka je vo väčšine prípadov prvá, ktorá Vám pri otvorení chladničky udrie do očí. Práve na tomto mieste sa pohybuje teplota okolo 5°C, čím je ideálna pre jogurty, mlieko a syry, ale napríklad aj mäsové výrobky. Medzi ne však nepatrí napríklad čerstvé mäso. To by mohlo pri svojom pobyte v chladničke vypúšťať rôzne šťavy, ktoré by následne skončili na poličke nižšie, čím by znehodnotili zvyšné potraviny. Z tohto dôvodu je pre ne určená posledná, zároveň najchladnejšia polička v chladničke.

Najnižšia polička, zásuvka a dvierka

2°C je teplota, ktorá je ideálna pre chladenie potravín, ktoré to naozaj potrebujú. Okrem mäsa či rýb sem môžete na určitú dobu uložiť aj nápoje, ktoré potrebujete rýchlo ochladiť. Ovocie by sa však na tomto mieste mohlo poškodiť v dôsledku nízkej teploty, preto je pre ne vyhradená špeciálna zásuvka s vyššou teplotou, ktorá sa nachádza na spodku chladničky. Rovnako je to aj so zeleninou.

8499706723_934cb38785
Photo credit: Randy Heinitz / Foter / CC BY

Poličky, ktoré sa nachádzajú na dverách chladničky, sú vo väčšine prípadov najteplejším miestom. Na nich je najvhodnejšie uchovávať všetko, čo vyššie spomenuté nebolo – či už sú to vajíčka, nápoje či maslo, na tomto mieste budú tieto potraviny mierne chladené a nepríde k ich znehodnoteniu.

Na záver jedna rada. Chladnička by v žiadnom prípade nemala byť preplnená. Ak v nej nie je dostatočné miesto medzi potravinami, chladný vzduch má problém s prirodzeným prúdením a teplota môže stúpať.

907 komentárov

  1. Avito321Ot
  2. TJosephCom
  3. limtorrenxt
  4. limtorrenyi
  5. Avito321Ot
  6. Avito321123Ot
  7. AvitoRu3Ot
  8. mac
  9. FrarceDip