117komentárov

Ako na správne skladovanie potravín v chladničke?

Nie je žiadnym tajomstvom, že žijeme v dobe, v ktorej sa každý snaží čo najviac ušetriť. Jednou z finančne najnáročnejšou miestnosťou v domácnosti je práve kuchyňa, do ktorej sa denne nakupuje množstvo potravín. Tie sú následne uložené do chladničky často nesprávnym spôsobom. Práve z tohto dôvodu prichádza k znehodnoteniu ich kvality či dobe čerstvosti, čím je spotrebiteľ prinútený nakupovať častejšie. Ako uložiť správne potraviny v chladničke?

Najvyššia polička v chladničke

Starostlivé rozmiestnenie potravín v chladničke ovplyvňuje nielen jej stav, ale aj zápach a celkovú teplotu v nej. Keďže podľa fyzikálnych zákonov teplo stúpa hore, aj Vaša chladnička má teplotu v poličkách odlišnú podľa jej umiestnenia. V praxi to teda znamená, že na najvyššej priečke je teplota najvyššia a naopak, na najnižšej priečke sa teplota pohybuje v nízkych stupňoch Celzia.

Do najvyššie položenej poličky vo Vašej chladničke patria všetky potraviny, ktoré sú uvarené, poprípade čerstvo otvorené, teda napríklad konzervy. Teplota okolo 8°C ich udrží v dostatočnom chlade k tomu, aby mohlo prísť neskôr k ich priamej konzumácii. Varené jedlo však do chladničky v žiadnom prípade nepatrí, pokiaľ je ešte stále horúce. Jeho unikajúca teplota by mohla narušiť celkovú klímu v chladiacom priestore a poškodiť tak ďalšie potraviny.

131366570_062a0e9191
Photo credit: Francisca Bravo / Foter / CC BY-NC-ND

Stredná polička v chladničke

Stredná priečka je vo väčšine prípadov prvá, ktorá Vám pri otvorení chladničky udrie do očí. Práve na tomto mieste sa pohybuje teplota okolo 5°C, čím je ideálna pre jogurty, mlieko a syry, ale napríklad aj mäsové výrobky. Medzi ne však nepatrí napríklad čerstvé mäso. To by mohlo pri svojom pobyte v chladničke vypúšťať rôzne šťavy, ktoré by následne skončili na poličke nižšie, čím by znehodnotili zvyšné potraviny. Z tohto dôvodu je pre ne určená posledná, zároveň najchladnejšia polička v chladničke.

Najnižšia polička, zásuvka a dvierka

2°C je teplota, ktorá je ideálna pre chladenie potravín, ktoré to naozaj potrebujú. Okrem mäsa či rýb sem môžete na určitú dobu uložiť aj nápoje, ktoré potrebujete rýchlo ochladiť. Ovocie by sa však na tomto mieste mohlo poškodiť v dôsledku nízkej teploty, preto je pre ne vyhradená špeciálna zásuvka s vyššou teplotou, ktorá sa nachádza na spodku chladničky. Rovnako je to aj so zeleninou.

8499706723_934cb38785
Photo credit: Randy Heinitz / Foter / CC BY

Poličky, ktoré sa nachádzajú na dverách chladničky, sú vo väčšine prípadov najteplejším miestom. Na nich je najvhodnejšie uchovávať všetko, čo vyššie spomenuté nebolo – či už sú to vajíčka, nápoje či maslo, na tomto mieste budú tieto potraviny mierne chladené a nepríde k ich znehodnoteniu.

Na záver jedna rada. Chladnička by v žiadnom prípade nemala byť preplnená. Ak v nej nie je dostatočné miesto medzi potravinami, chladný vzduch má problém s prirodzeným prúdením a teplota môže stúpať.

117 komentárov

  1. Avito321Ot
  2. TJosephCom
  3. limtorrenxt
  4. limtorrenyi
  5. Avito321Ot
  6. Avito321123Ot
  7. AvitoRu3Ot
1.   dumazahrada.cz
Bývajte ako Severania
Erable_HardMaple_Wave_Bora_4_1-4_O low
Vyberáme spomedzi najobľúbenejších podláh
tvojdom.sk
Výber vhodných farieb pre interiér
Christmas-dining-room--modern--Ideal-Home
Ako na Vianoce vyzdobiť kozub?
úzka a dlhá obývačka
Tipy ako zariadiť úzku a dlhú obývačku
moderná obývačka s knižnicou
Vdýchnite život vašej obývačke
No Preview
Spánok ako pre kráľa
No Preview
Obývačka plná štýlového textilu
No Preview
Doprajte kuchyni nový dych vďaka digestoru
interior-design-the-fresh-look-in-home-decorating-ideas-trust-home-designs-stunning-backsplashes-decoration-kitchen-and-awesome-bright-color-natural
Obklad nad kuchynskou linkou
No Preview
Trendy vodovodné batérie
Vytvorte si úžasnú kuchyňu!
Zariaďujeme kuchyňu
No Preview
S drevom aj do kúpeľne
No Preview
Kúpeľne v pompéznom štýle
Pohrajte sa s farbami a materiálmi.
Ako zariadiť kúpeľňu? Tu je pár tipov!
No Preview
Luxusné kúpeľne pre vašu inšpiráciu – 2. časť
No Preview
Ako vybrať správne osvetlenie do detskej izby
No Preview
Čo s detskou izbou pre dve, tri a viac detí?
kids-room-design1
Ako zariadiť detskú izbu
blue-kids-room-idea
Jedinečné inšpirácie pre zariadenie detskej izby
No Preview
5 krokov k dokonalej spálni
No Preview
Ako si vybrať ten správny matrac?
10743667_4941291225618_242034550_n
Čierno-biela spálňa
cream-calm-bedroom-600x353
Spálne – v jednoduchosti je krása