247komentárov

Ako si vybrať ten správny matrac?

Nech sa Vaše kroky cez deň poberú kamkoľvek, pravdepodobne v noci opäť skončíte v jednom z najobľúbenejších nábytkov – v posteli. Aby ste sa však na druhý deň znova mohli prebrať a prežiť ďalšie zážitky, pracovať či baviť sa s priateľmi, potrebujete kvalitný spánok, ktorý bude príjemný nielen pre Vás, ale aj pre Vaše telo. Zlý výber matraca totiž môže spôsobiť zdravotné problémy, priniesť Vám nespavosť a vytvoriť tak prostredie, ktoré Vám znepríjemní Váš každodenný cyklus. Ako si vybrať ten správny matrac, ktorý ulahodí nielen telu ale aj Vášmu spánku?

Večný problém – pružiny alebo pena?

Túto otázku si zrejme položí každý, kto sa chystá zadovážiť si nové posteľné vybavenie do svojej spálne. V obchodoch môžeme nájsť najčastejšie tri druhy matracov – pružinové, penové, poprípade latexové. Aký je medzi nimi rozdiel?

Ako už z názvu vyplýva, pružinový matrac ukrýva vo svojom vnútri množstvo malých pružín, ktoré sú navzájom pospájané textíliou tak, aby nedošlo k ich rozdeleniu. Pružiny pripomínajú tvar presýpacích hodín a každá jedna reaguje na vyvíjaný tlak samostatne. To znamená, že sa pri spaní pohybujú spôsobom, ktorý kopíruje telo ležiace na nich. Výhodou týchto matracov je vzdušnosť, čím je vytvárané výborné prostredie zabraňujúce tvorbe roztočov. Nevýhodou však je, že lacnejšie matrace majú nízku kvalitu, čím môžu telu viac uškodiť, ako pomôcť. Pri voľbe tohto typu matracu treba naozaj dbať na kvalitu spracovania, textílie a vrstiev, ktoré sa na matraci nachádzajú.

Penový matrac sa skladá z peny, ktorá sa svojimi fyzikálnymi vlastnosťami jednoducho prispôsobia telu a zároveň sú veľmi ľahké. Ich materiál je už na dotyk príjemnejší ako u pružinových matracov, neprichádza k nepríjemným zvukom po dlhšom používaní a poskytuje možnosť vybrať si pamäťovú variantu, ktorá zanechá pamäťovú stopu a tak sa lepšie prispôsobuje danej osobe. Pri kúpe sa však treba mať na pozore – niektoré druhy penových matracov môžu citlivo reagovať na meniacu sa izbovú teplotu a meniť tak svoje vlastnosti.

3062548096_1969f4aa26
Photo credit: hodgers / Foter / CC BY-SA

Poslednou skupinou sú latexové matrace, ktoré sú vyrobené kombináciou prírodného a syntetického latexu. Tieto matrace sa pohybujú vo vyššej cene (v prípade kvalitného matracu!), sú trvácne a podobne ako pri pamäťovom matraci, latex sa dokáže vrátiť do pôvodnej formy. Oproti ostatným druhom matracov môže mať lepšie antibakteriálne vlastnosti, čo sa však samozrejme odrazí na cene.

Tvrdý alebo mäkký?

Vybrať si správnu tvrdosť matraca môže byť často ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. V prípade, ak si zvolíte príliš tvrdý, alebo naopak príliš mäkký, Vaša chrbtica sa vám určite nepoďakuje. Tá by mala byť v každom prípade prirodzene položená na posteli, čo sa však v oboch prípadoch nemusí podariť.

Vhodnosť Vášho matracu sa prejaví až po istej dobe používania. Pre to, aby Vám matrac spríjemnil vaše bývanie, ho budete musieť posudzovať individuálne. Každý zákazník má totiž inú stavbu tela, inú hmotnosť a preto neexistuje všeobecné odporúčanie, aký matrac si kúpiť. Dôležité je, aby sa Vaša chrbtica na žiadnom mieste nepredávala, matrac sa prispôsobil a nebránil cirkulácii krvi vo Vašom tele. Riešením však môže byť aj kúpa obojstranného matraca.

Čo ešte potrebujem vedieť?

Pre zhrnutie, pre správny výber matraca je nutné pozerať na jeho konštrukciu, materiál, textílie a tvrdosť. Ďalším krokom je zvolenie si potrebných rozmerov, ktoré by mali byť o čosi väčšie, ako je Vaša výška a tiež vhodnej ceny. Ak Vám to však peňaženka dovolí, siahnite radšej po niečo drahších verziách. Spíme predsa tretinu života.

4581586260_d91bcbd4b6
Photo credit: MAZZALIARMADI.IT / Foter / CC BY-SA

 

247 komentárov

 1. Avito321Ot
 2. TJosephCom
 3. Dol77larBump
 4. limtorrenoj
 5. limtorrenwu
 6. Avito321Ot
 7. Avito321123Ot
 8. AvitoRu3Ot
 9. Tammara Kalb
 10. a
 11. a
 12. a
 13. a
 14. a
 15. a
 16. a
 17. a
 18. a
1.  dumazahrada.cz
Bývajte ako Severania
Erable_HardMaple_Wave_Bora_4_1-4_O low
Vyberáme spomedzi najobľúbenejších podláh
tvojdom.sk
Výber vhodných farieb pre interiér
Christmas-dining-room--modern--Ideal-Home
Ako na Vianoce vyzdobiť kozub?
úzka a dlhá obývačka
Tipy ako zariadiť úzku a dlhú obývačku
moderná obývačka s knižnicou
Vdýchnite život vašej obývačke
No Preview
Spánok ako pre kráľa
No Preview
Obývačka plná štýlového textilu
No Preview
Doprajte kuchyni nový dych vďaka digestoru
interior-design-the-fresh-look-in-home-decorating-ideas-trust-home-designs-stunning-backsplashes-decoration-kitchen-and-awesome-bright-color-natural
Obklad nad kuchynskou linkou
No Preview
Trendy vodovodné batérie
Vytvorte si úžasnú kuchyňu!
Zariaďujeme kuchyňu
No Preview
S drevom aj do kúpeľne
No Preview
Kúpeľne v pompéznom štýle
Pohrajte sa s farbami a materiálmi.
Ako zariadiť kúpeľňu? Tu je pár tipov!
No Preview
Luxusné kúpeľne pre vašu inšpiráciu – 2. časť
No Preview
Ako vybrať správne osvetlenie do detskej izby
No Preview
Čo s detskou izbou pre dve, tri a viac detí?
kids-room-design1
Ako zariadiť detskú izbu
blue-kids-room-idea
Jedinečné inšpirácie pre zariadenie detskej izby
No Preview
5 krokov k dokonalej spálni
No Preview
Ako si vybrať ten správny matrac?
10743667_4941291225618_242034550_n
Čierno-biela spálňa
cream-calm-bedroom-600x353
Spálne – v jednoduchosti je krása