50komentárov

Ako vymaľovať detskú izbičku?

Nastal vo Vašom živote čas zariaďovať detskú izbičku? Možno ani netušíte, aký dôležitý je správny výber farby, ktorú uvidí Vaša ratolesť na stenách svojej izby po nasledujúce roky. Každá z farieb môže vytvoriť inú atmosféru a ovplyvniť tak nielen vývoj dieťaťa, ale aj jeho náladu pri rôznych činnostiach. Ako vybrať správnu farbu, ktorá by jeho bývanie spravila radostnejším?

Psychologický pohľad na farby

Psychológia farieb je v detskej izbe veľmi dôležitou filozofiou, ktorou by ste sa mali riadiť. Či už ide o farbu stien, nábytku alebo bytových doplnkov, správna kombinácia bude denne ovplyvňovať vnímanie a kreativitu Vášho dieťaťa. Prevládať by nemalo veľa druhov farieb, dobrým riešením však nie je ani monotónne zafarbenie, ktoré rýchlo unudí.

Krikľavé a výrazné odtiene stien spôsobujú nepríjemný pocit, pri ktorom sa môže vyskytnúť napríklad bolesť hlavy. Pre malé deti, ktoré vnímajú okolitý svet veľmi citlivo, môže tento výber farieb pôsobiť agresívne a narušiť im tak pohodlné bývanie. Rovnako nie sú vhodné ani šedé a tmavé farby, ktoré v miestnosti pôsobia unavujúco a navyše skresľujú dopadajúce svetlo z okien a tak robia izbu ešte viac tmavšou.

6873223944_b4025e4658
Photo credit: amy.gizienski / Foter / CC BY

Najvhodnejšie nátery pre malé deti

Každý túži po tom, aby mohol bývať v čo najkrajšom prostredí. Nech je detská izba umiestnená kdekoľvek, správnym namiešaním farieb môžete vytvoriť prostredie, ktoré budete svojmu dieťatku sami závidieť. Najlepším výberom pre malé deti sú jemné farby ľahkých odtieňov, známe aj ako pastelové farby.

Tieto farby vo Vašom byte dokážu vytvoriť upokojujúcu atmosféru, ktorá podporuje detskú aktivitu a vývoj tým správnym smerom. Na pohľad sú príjemné, nebolia z nich oči a nábytok je s nimi zladiť jednoduchšie, ako by to bolo pri tmavých farbách.

Vplyv farieb na bývanie

Aké farby teda konkrétne zvoliť? Vybrať si môžete napríklad z teplých pastelových farieb akými sú odtiene červenej, oranžovej alebo žltej. Červená je farba, ktorá pôsobí teplo a energicky a navyše vzbudzuje chuť do jedla. Oranžová dodáva optimizmus a pozitívnu energiu, zatiaľ čo žltá sa odporúča na podporu myslenia a kreativity.

Lepšie bývanie v detskej izbe však môžete vytvoriť aj použitím slabších odtieňov studenej farby. Modrá farba vyznačuje múdrosť a inteligenciu, pôsobí upokojujúco. Zelená je farbou prírody, má pokojnú atmosféru a rovnako ako v zelená v prírode, dokáže každého obyvateľa uvoľniť. Málo používaná farba je fialová, ktorá však údajne pôsobí najintenzívnejšie. Pozitívne ovplyvňuje nervovú sústavu a v miestnostiach vytvára prečisťujúci dojem.

7022710699_7eb468d699
Photo credit: amy.gizienski / Foter / CC BY

50 komentárov

  1. Avito321123Ot
  2. AvitoRu3Ot
  3. um
  4. cc1
1.   dumazahrada.cz
Bývajte ako Severania
Erable_HardMaple_Wave_Bora_4_1-4_O low
Vyberáme spomedzi najobľúbenejších podláh
tvojdom.sk
Výber vhodných farieb pre interiér
Christmas-dining-room--modern--Ideal-Home
Ako na Vianoce vyzdobiť kozub?
úzka a dlhá obývačka
Tipy ako zariadiť úzku a dlhú obývačku
moderná obývačka s knižnicou
Vdýchnite život vašej obývačke
No Preview
Spánok ako pre kráľa
No Preview
Obývačka plná štýlového textilu
No Preview
Doprajte kuchyni nový dych vďaka digestoru
interior-design-the-fresh-look-in-home-decorating-ideas-trust-home-designs-stunning-backsplashes-decoration-kitchen-and-awesome-bright-color-natural
Obklad nad kuchynskou linkou
No Preview
Trendy vodovodné batérie
Vytvorte si úžasnú kuchyňu!
Zariaďujeme kuchyňu
No Preview
S drevom aj do kúpeľne
No Preview
Kúpeľne v pompéznom štýle
Pohrajte sa s farbami a materiálmi.
Ako zariadiť kúpeľňu? Tu je pár tipov!
No Preview
Luxusné kúpeľne pre vašu inšpiráciu – 2. časť
No Preview
Ako vybrať správne osvetlenie do detskej izby
No Preview
Čo s detskou izbou pre dve, tri a viac detí?
kids-room-design1
Ako zariadiť detskú izbu
blue-kids-room-idea
Jedinečné inšpirácie pre zariadenie detskej izby
No Preview
5 krokov k dokonalej spálni
No Preview
Ako si vybrať ten správny matrac?
10743667_4941291225618_242034550_n
Čierno-biela spálňa
cream-calm-bedroom-600x353
Spálne – v jednoduchosti je krása