1 543komentárov

Tipy ako zariadiť úzku a dlhú obývačku

Ak patríte medzi šťastlivcov a vlastníte priestrannú obývaciu miestnosť, nemusíte sa príliš trápiť otázkou ako zariadiť obývačku. Avšak, ak máte dlhú a úzku obývaciu izbu, je potrebné zapojiť fantáziu a premyslieť si, ako do nej umiestniť všetok potrebný nábytok. Skúste si najprv predstaviť vašu obývačku. Nie je to až také zložité, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Hoci sa možno zo začiatku trochu potrápite, neskôr zistíte, že si zariaďovanie obývačky budete užívať akonáhle začnete.

Rozmiestnenie nábytku v úzkej obývačke

Na začiatok je dôležité rozhodnúť sa, či chcete samostatnú obývačku, alebo miestnosť predelíte, a spravíte tak z nej dve funkčné miestnosti. Ak ste sa rozhodli pre samostatnú obývačku, rozloženie nábytku je vo väčšine prípadov najvhodnejšie pozdĺž dlhších stien. Začnite umiestnením sedačky pri stenu. Ideálnym riešením je sedačka na mieru, ktorú si prispôsobíte podľa potreby. Teraz sa posaďte na sedačku a pozrite sa pred seba na stenu. Snažte sa pozerať na také miesto, pri ktorom máte hlavu v najpohodlnejšej polohe. Ide totiž o to, aby ste televízor neumiestnili príliš vysoko, alebo naopak príliš nízko.
Nezabudnite na to, že pravdepodobne budete občas pozerať televíziu aj po ležiačky. Snažte sa preto nájsť pre ňu čo najvhodnejšie miesto.

Tip: Vo veľmi tesných priestoroch môžete ušetriť ďalšie miesto tým, že prichytíte televízor priamo na stenu. Nepotrebujete tak obývacia stenu, či komodu, ktorá sa bežne používa ako stojan pod televízor.

Výber konferenčného stolíka závisí od priestorových možností. Nevyberajte príliš široké, okrúhle alebo štvorcové stolíky. Vhodnejšie sú pozdĺžne stolíky, či už oválne alebo obdĺžnikové. Dbajte na to, aby vám po umiestnení stolíka ostalo dostatok priestoru na pohyb okolo neho.
úzka obývačka sedačka pri stene

Umelecké diela a zrkadlá nad sedačkou

Nad sedačku môžete zavesiť obraz či zrkadlo, zdôrazníte tak usporiadanie nábytku. Vďaka zrkadlu zase otvoríte priestor vo vašej obývačke. Presvetlí ju a vytvorí dojem priestrannosti. Nič však nepokazíte ani praktickým využitím priestoru nad sedačkou. Police môžu byť skvelým miestom na pre vašu domácu knižnicu, ale aj rodinné fotografie.
úzka obývačka obraz nad sedačkou

Výber podlahovej krytiny

Ďalším spôsobom ako opticky zväčšiť priestor je výber správnej podlahy. Jednou z možností je koberec s pruhovaným vzorom. Ak ho umiestnite pruhmi kolmo na dlhšie steny, dosiahnete požadovaný optický efekt. Ak nechcete koberec kvôli alergickému členovi v rodine, prítomnosti domáceho miláčika, či z akéhokoľvek iného dôvodu siahnete napríklad po plávajúcej podlahe, platí rovnaký princíp. Každú podlahovú krytinu sa snažte vybrať s pruhovaným vzorom a umiestniť pruhmi kolmo na dlhé steny. Ak by ste pruhy umiestnili pozdĺž dlhých stien, izba by sa opticky ešte viac zúžila.
úzka obývačka pruhy na podlahe

Vhodné farby do úzkej obývačky

Nebojte sa pridať farby. Farebné steny oživia atmosféru vašej obývačky. Vyberte si však svetlé alebo pastelové tóny, ktoré prevzdušnia priestor. Môžete sa tiež držať obvyklých neutrálnych farieb, akou je biela a béžová. Tajomstvo spočíva v tom, že nepoužijete farby na všetkých stenách obývacej izby. Stačí namaľovať jednu či dve steny. Vynikajúcim a originálnym trikom je namaľovanie polovice alebo časti dlhej steny a priľahlej krátkej steny jednou farbou. Krátka stena sa tak opticky na prvý pohľad zväčší o namaľovanú časť dlhej steny. Nič nepokazíte, ak na krátku stenu ozdobíte vzormi namiesto použitia jednej farby. No a tí najodvážnejší môžu využiť rovnaký princíp ako pri podlahách, vertikálne pruhy.

Farebné kombinácie

Farby nie sú len o stenách, ale aj o doplnkoch vo vašej domácnosti. Použite teplé farby na zútulnenie, ako napr. žltá a oranžová. Svetlejšie odtiene, napríklad citrónový, koralový, lososový alebo marhuľový odtieň, sú vhodnými odtieňmi pre úzku a dlhú obývaciu izbu. Akonáhle ste sa už rozhodli pre farebnú kombináciu, zvoľte doplnky ako sú vázy, vankúše, sviečky, dózy alebo hodiny v zvolených farbách. V neposlednom rade je dôležitá aj farba sedacej súpravy. Opäť platí, že pri výbere sedačky na mieru môžete zvoliť farebný odtieň sedačky podľa seba a doladiť tak obývačku do dokonalosti.

Osvetlenie úzkej obývačky

Okrem okien, ktoré umožnia prirodzenému svetlu vstúpiť do miestnosti, k osvetleniu môže prispieť aj umelé osvetlenie. V úzkej obývačke sa však snažte udržať priestor čo najvzdušnejší. Vhodným typom osvetlenia preto nie sú vysiace lustre, či stojace lampy ale bodové svetlo na strope alebo stenách. Uistite sa, že žiarovky, vyžarujú teplé žlté alebo biele svetlo pre útulnejší pocit z obývačky.

Predelenie izby

Efektívnym predelením úzkej dlhej miestnosti, väčšinou na obývačku a kuchyňu, môžu byť otvorené police. Nielenže sú praktické, pretože na ne môžete umiestniť rôzne doplnky, ale prepúšťajú dostatok svetla z okien do horšie osvetlenej časti miestnosti. Z obývacej strany miestnosti môžete pred police umiestniť sedačku alebo naopak televízor. Všetko závisí od dispozičného riešenia izby.
predelenie miestnosti policami a sedačkou

Rastliny a doplnky do obývačky

Vyberte si rastlinu, ktorá je vhodná na pestovanie v interiéri a prineste si kúsok prírody do vášho priestoru. Veľkú izbovú rastlinu umiestnite v malej obývačke vždy do rohu. Menšie izbové rastliny môžete dať na rôzne miesta, predovšetkým do horných častí izby, napr. okenné rímsy či police na stenách.
Pri doplnkoch pamätajte na to, aby ste  priestor v obývacej izbe zbytočne nezaplnili. Je vhodné, aby ste si ponechali určitý „prázdny“ priestor.

Zariadiť úzku a dlhú obývačku nemusí byť až taký problém, ako ste si spočiatku mysleli. Keď si všetko dopredu premyslíte a naplánujete, z malého priestoru môžete vyčariť útulné miesto, kde budete s radosťou tráviť príjemné chvíle s rodinou.

1 543 komentárov