169komentárov

Inteligentná domácnosť už nie je iba budúcnosťou

Inteligentné domácnosti, ktoré reagujú na požiadavky obyvateľov prostredníctvom hlasového ovládania či ich vlastných mobilných zariadení, už nie sú iba výmyslom autorov vedecko-fantastickej literatúry. Vašu domácnosť je možné už teraz obohatiť o nové prvky, ktoré Vám zvýšia nielen pohodlie, ale aj bezpečnosť a navyše Vám aj pomôžu pri rade ďalších úkonov. Ako spraviť Vaše obydlie modernejším a „múdrejším“?

Ovládajte Vaše žiarovky

Pri nákupe klasických žiaroviek máte iba niekoľko možností. Môžete si vyberať podľa ceny, druhu, šetrnosti, intenzity či podľa zafarbenia svetla či samotnej sklenenej banky. Čo by ste však povedali, keby Vám jedna žiarovka pokryla väčšinu týchto možností?

Inteligentné žiarovky sa pomaly ale isto prebíjajú na trh a ponúkajú možnosť ovládania svetiel podľa fantázie a požiadaviek používateľa. Pomocou diaľkových ovládačov alebo mobilných zariadení s podporou bezdrôtového pripojenia je možné ľubovoľne meniť farebné spektrum či intenzitu svietenia samotných žiaroviek. Okrem toho umožňujú nastavovať čas vypnutia a zapnutia, blikanie podľa melódie hudby či dokonca prispôsobenie farby svetla podľa nábytku v miestnosti. Inštalácia samotných žiaroviek je jednoduchá – stačí iba odkrútiť tú pôvodnú a na jej miesto zakrútiť inteligentnú. Tieto žiarovky sa navyše vyznačujú nízkou spotrebou a dlhšou životnosťou. Na trhu sa môže objaviť viac typov takýchto žiaroviek a ich cena by sa mala pohybovať od sumy 20€-30€ vyššie.

8062055113_f09967b9f3
Photo credit: Irish Typepad / Foter / CC BY-NC-ND

Staňte sa pánmi svojej domácnosti

Vaše bývanie môžete vo veľkej miere ovplyvniť nákupom takzvaných inteligentných domácich centier, ktoré ovládajú všetku elektroniku vo Vašej domácnosti. Spolupracovať môžu s Vašou televíziou, domácim kinom, hudobnými zariadeniami, Vašimi žalúziami, termostatom, ale dokonca aj kamerami, v prípade ak sa vo vašom dome nejaké nachádzajú.

Komunikácia s takýmito centrami prebieha pomocou smartfónov a špeciálnych aplikácií, vďaka ktorým je možné ovládať svoju domácnosť kdekoľvek na svete. Domáce centrá Vám ponúknu správu spotreby elektrickej energie, vizualizáciu grafov Vašich výdavkov či nastavenie doby prevádzky elektronických zariadení vo vašej domácnosti. Výnimkou nie je ani zmena teploty pred príchodom do Vášho domova, ovládanie zavlažovania záhradky či simulácia Vašej prítomnosti v prípade, ak ste odcestovaní na dovolenku. Pre Vašu ochranu centrá reagujú aj na oheň a dym, poprípade si k nim môžete dokúpiť rôzne senzory na snímanie otvorených okien a podobne.

6816581064_31a571e64e
Photo credit: ebayink / Foter / CC BY-NC-ND

Chladnička, ktorá rozmýšľa

Prvky inteligencie v poslednej dobe začínajú získavať aj zariadenia, na ktoré by to predtým nikto nepovedal. Jedným z takýchto zariadení je napríklad aj inteligentná chladnička.

Vaša inteligentná chladnička môže disponovať napríklad záložným akumulátorom v prípade výpadku elektrického prúdu či senzormi na meranie teploty, ktoré Vás upozornia v prípade, ak sú dvere otvorené alebo jedlo v chladničke príliš teplé. Súčasťou môže byť aj detektor trvanlivosti, ktorý Vás môže upovedomiť o pokazených potravinách napríklad sms správou. Niektoré chladničky majú dokonca aj vlastný LCD displej s pripojením na internet či dokonca možnosť pripojenia hudobných prehrávačov. Inteligentné vlastnosti sa však začínajú inštalovať aj do mikrovlniek, ktoré napríklad umožňujú zobraziť kalorické hodnoty aktuálne vloženého jedla.

7372977964_cfc1e6580b
Photo credit: Tatiana12 / Foter / CC BY

 

169 komentárov

1.   dumazahrada.cz
Bývajte ako Severania
Erable_HardMaple_Wave_Bora_4_1-4_O low
Vyberáme spomedzi najobľúbenejších podláh
tvojdom.sk
Výber vhodných farieb pre interiér
Christmas-dining-room--modern--Ideal-Home
Ako na Vianoce vyzdobiť kozub?
úzka a dlhá obývačka
Tipy ako zariadiť úzku a dlhú obývačku
moderná obývačka s knižnicou
Vdýchnite život vašej obývačke
No Preview
Spánok ako pre kráľa
No Preview
Obývačka plná štýlového textilu
No Preview
Doprajte kuchyni nový dych vďaka digestoru
interior-design-the-fresh-look-in-home-decorating-ideas-trust-home-designs-stunning-backsplashes-decoration-kitchen-and-awesome-bright-color-natural
Obklad nad kuchynskou linkou
No Preview
Trendy vodovodné batérie
Vytvorte si úžasnú kuchyňu!
Zariaďujeme kuchyňu
No Preview
S drevom aj do kúpeľne
No Preview
Kúpeľne v pompéznom štýle
Pohrajte sa s farbami a materiálmi.
Ako zariadiť kúpeľňu? Tu je pár tipov!
No Preview
Luxusné kúpeľne pre vašu inšpiráciu – 2. časť
No Preview
Ako vybrať správne osvetlenie do detskej izby
No Preview
Čo s detskou izbou pre dve, tri a viac detí?
kids-room-design1
Ako zariadiť detskú izbu
blue-kids-room-idea
Jedinečné inšpirácie pre zariadenie detskej izby
No Preview
5 krokov k dokonalej spálni
No Preview
Ako si vybrať ten správny matrac?
10743667_4941291225618_242034550_n
Čierno-biela spálňa
cream-calm-bedroom-600x353
Spálne – v jednoduchosti je krása