7 173komentárov

Moderné trendy pre kuchynské linky

Kuchynská linka je bezpochyby centrom každej kuchyne v domácnosti. Na pohodlie pri varení vplýva nielen jej vzhľad a umiestnenie v miestnosti, ale aj kvalita materiálu, rozloženie skriniek či rôzne dizajnové vylepšenia. Čo je „in“ vo svete kuchynských liniek?

LED podsvietenie

Malé farebné diódy, ktoré boli pred časom známe iba z exteriérov mesta či reklamných plôch, si nečakane našli cestu až do moderných kuchýň. V súčasnosti ich na kuchynskú linku inštaluje čoraz viac domácich majstrov, ktorí LED pásy nakupujú v špecializovaných obchodoch, alebo objednajú na internete. Vďaka takémuto osvetleniu môžete vytvoriť v kuchyni novú, nepoznanú atmosféru, ktorej si vy sami určíte farebný nádych. Diódy môžete umiestniť kamkoľvek – pod pracovnú dosku, pod skrinky, skryť ich pod úchytky a podobne. Cena takéhoto vylepšenia sa pohybuje v závislosti od kvality, farebnosti svetiel a najmä obchodu, z ktorého si ich zadovážite.

Keuken Led-verlichting in aktie
Photo credit: Eerko / Foter / CC BY-NC-ND

Preč s úchytkami

Najnovšie modely kuchynských liniek sú vybavené dvierkami, na ktorých sa nenachádzajú žiadne úchytky. V praxi to znamená, že k otvoreniu dvierok stačí jemne potlačiť k miernemu pootvoreniu, v prípade šuplíkov k vysunutiu. Takéto riešenie je výhodné v jednoduchosti prevedenia, nenarúša celkový dizajn a nemusíte sa viac báť, že by ste nešikovným otvorením úchytky zlomili. Taktiež už nemusíte rozmýšľať nad tým, aké úchytky kúpiť či akým spôsobom ich zladiť s vašou novou linkou. Pre menej náročných je tu tiež alternatíva, pri ktorej úchytky ostávajú, ale sú zapustené do dvierok, čím sa stávajú nenápadné pre okolie.

1478657965_0f08cb9576
Photo credit: thekitchendesigner.org / Foter / CC BY-SA

Lesklý povrch

Moderný vzhľad kuchyne jednoznačne dodáva použitie lesklých materiálov. Obľúbené sú najmä čierne a biele povrchy, ktoré sa často kombinujú so sklom alebo hliníkom. Lesklú farbu však môžu mať aj taniere alebo kuchynské spotrebiče. Nevýhodou takéhoto riešenia môžu byť viditeľnejšie odtlačky prstov, ale naopak výhodou môže byť optické zväčšenie priestoru samotnej kuchyne.

Nielen pri stene

Drvivá väčšina kuchynských liniek sa nachádza pri stene. Dôvodom je samozrejme malý priestor, ktorý často nedovoľuje žiadne experimenty a umožňuje obyvateľom jednoduchší pohyb. Väčšie kuchyne však disponujú väčším miestom a preto je dnes možné objaviť aj kuchynské linky, ktoré sú napríklad do tvaru písmena L, písmena U, poprípade ako dve oddelené samostatné linky. Zatiaľ čo sú na jednej strane spotrebiče či kuchynský drez, druhá strana linky môže byť využívaná ako pracovný stôl s dostatkom voľného miesta na prípravu akéhokoľvek jedla. Výnimkou však nie je ani barový pult spojený s kuchynskou linkou.

5221749178_b8bcbb194d
Photo credit: pohlenz cucine moderne / Foter / CC BY-NC-ND

Zladené digestory

Klasický odsávač pár sa v kuchyni vo väčšine prípadov odlišuje od ostatných častí nielen farbou, ale aj spracovaním. Dnes však už nie je žiadnym problémom zadováženie odsávača, ktorý ladí z materiálom použitým na kuchynskej linke. Obľúbené sú taktiež závesné a komínové digestory vo farbe hliníka, či v rôznych lesklých farebných kombináciách. Odsávač pár je tiež možné vybaviť spomínaným LED osvetlením, ktoré vylepší celkový dojem a Vaše bývanie urobí radostnejším.

7 173 komentárov