2 571komentárov

Chcete zmeniť svoju malú kuchyňu, ale neviete ako?

Určite budete súhlasiť, že snom každého kuchára a každej domácej pani je veľká a priestranná kuchyňa.  Ale čo s priestorovo obmedzenou  kuchyňou? Aj keď máte menší priestor, stále môžete vytvoriť krásnu kuchyňu. Pri návrhu rozmiestnenia  je dôležité získať maximum efektívnosti využitia priestoru.  Venujte pozornosť pri rozmiestňovaní a následnom meraní jednotlivých častí kuchyne, pretože niekoľko centimetrov môže znamenať veľký rozdiel, a to najmä v prípade malých kuchýň.

 

Realitou v malej kuchyni je skromná odkladacia plocha,  tzv. malý pracovný trojuholník (t.j. umývacej zóny) a veľmi malý priestor pre elektrické spotrebiče. Ak nemôžete zväčšiť   kuchyňu búraním priečok, môžete sa pokúsiť vytvoriť dojem väčšieho priestoru. Základom je dobrý návrh a to najmä troch hlavných častí kuchyne: skladovanie, osvetlenie a spotrebiče. Pri správnom rozmiestnení získate funkčnú, efektívnu a pritom úžasnú kuchyňu.

1, Používajte menšie a kompaktnejšie vybavenie. Výrobcovia spotrebičov ponúkajú priestorovo úsporné spotrebiče, ako sú napr. chladničky. Mikrovlnné rúry môžete umiestniť na poličku alebo zabudovať do kuchynskej linky, rovnako môžete aj využiť vstavané elektrické rúry tak, aby ste nezaplnili pracovný priestor.

2, Využite priestor v strede kuchyne. Vytvorte akýsi ostrovček uprostred, ktorý môže poskytnúť nielen priestor na jedenie, ale môže plniť aj úlohu úložného a odkladacieho priestoru.

1-large-01

Foto: www.crown – point.com

3, Na vytvorenie ilúzie väčšieho priestoru je potrebné správne osvetlenie. Pod kuchynskou linkou alebo pultom umiestnite bodové svetlá. Správne umiestnené osvetlenie kuchyňu rozjasní a vy sa v nej budete cítiť príjemnejšie. Či už je  kuchyňa ladená do svetlých alebo tmavých farieb, svetlo prežiari celú miestnosť. Okná ponechajte jednoduché, bez akýchkoľvek dekorácií, aby nedošlo k zablokovaniu slnka.

Kitchen-Ideas-for-Small-Spaces

Foto: www.photokitchendesign.com

4, Namontujte otvorenú policu a umiestnite na ňu kuchynský riad, ako sú hrnce alebo panvice.

Cool-Small-Kitchen-For-Apartment-With-Wooden-Hanging-Racks-And-Wooden-Laminated-Floor-And-Black-Concrete-Countertops-And-White-Wall-Painted-Color-And-Ceiling-Lamps

Foto: www.omaspantry.com

5, Vaša kuchyňa bude vyzerať priestrannejšie, ak na dlážku použijete dlaždice kladené uhlopriečne.

Flooring-Ideas-for-Small-Kitchens

Foto: www.homeizy.com

6, Pevné drevené dvierka na kuchynskej linke nahraďte sklenenými. Sklo presvetlí vzhľad skriniek. Uvidíte až k zadnej strane linky, ktorá vytvorí dojem väčšieho priestoru. Dávajte však pozor na to, aby ste jednotlivé skrinky nepreplnili, pretože zmaríte vaše úsilie získať efekt priestoru.

interior-design-eojphoto-tiny-kitchen-ideas-for-small-space-contemporary-tuscan-interesting-kitchen-storage-concepts-for-small-kitchen

Foto: www.icuaw.com

7, Použite  skrinky na kolieskach alebo také, ktoré v prípade potreby ľahko premiestnite. Takáto flexibilná  skrinka môže byť presunutá do stredu kuchyne. Ak po čase zistíte, že ju nevyžívate tak často ako ste si pôvodne mysleli, a že vám zavadzia, môžete ju presunúť do inej miestnosti, aby ste mali viac miesta v kuchyni.

8, Neprepĺňajte kuchyňu. Na police a do kuchynskej linky umiestnite len to, čo naozaj používate. Ak je v kuchyni až príliš veľa vecí, priestor sa zmenší.

9, Zadovážte si kuchynskú linku v takej istej farbe akú máte na stenách. Vizuálne hranice, presne stanovené, v prípade rozdielnej farby na kuchynskej linke a na stenách, sa v prípade rovnakej farby rozšíria do priestoru. Určite viete, že svetlé farby odrážajú svetlo a vytvoria priestor  väčší, ale nebojte sa experimentovať. Hlboké tóny, ako je čierna, tmavo modrá, čokoládová vizuálne ustupujú do úzadia a vytvárajú dojem, že steny sú ďalej než v skutočnosti sú.

Kitchen-Designs-for-Small-Spaces-5

Foto: www.photokitchendesign.com

10, Upriamte pozornosť na strop a vrchnú časť kuchyne. Vyberte si vzory a vizuálne prvky, ktoré zavedú pohľad k stropu. Zvislé čiary na stenách a strope  pridajú priestor vašej kuchyni.

Minimalist-Modern-Small-Galley-Kitchen-with-Large-Fork-Wall-Decor-as-Focal-Point

Foto: www.homesbyhomes.com

11, Zadovážte si kuchynskú linku menších rozmerov. Vyberte si úzke stoličky a užšie stoly. Vyhnite sa robustnému nábytku, ktorý vám zbytočne zaberie cenný priestor. Zvoľte dizajn s čistými líniami. Zdobené skrine a rôzne detaily kuchyňu vizuálne narušia. Namiesto toho sa snažte, aby všetky prvky elegantne zapadli do miestnosti a spolu vytvorili  priestrannejší pocit.

Zdroj:www.onekindesign.com

2 571 komentárov

  1. BHW
  2. Avito321Ot
  3. TJosephCom
  4. limtorrenbz
  5. limtorrenob
  6. Avito321Ot
  7. Avito321123Ot
  8. AvitoRu3Ot